PZP a stret so zverou: Čo by ste mali vedieť

Stret so zverou môže byť pre majiteľov vozidiel veľkým problémom, najmä ak spôsobí poškodenie vozidla alebo zranenie osôb. V takom prípade môže pomôcť povinné zmluvné poistenie (PZP), ktoré môže pokryť náklady na opravu vozidla alebo liečbu zranených osôb. V tomto článku sa pozrieme na to, ako PZP funguje v prípade stretu so zverou a aké sú dôležité informácie, ktoré by ste mali vedieť.

Ako PZP funguje pri stretu so zverou?

Pri strete so zverou môže dôjsť k poškodeniu vozidla alebo zraneniu osôb. Ak má majiteľ vozidla uzatvorené PZP, poisťovňa môže pokryť náklady na opravu vozidla alebo liečbu zranených osôb, pokiaľ sa stret so zverou stane na území Slovenskej republiky a bola splnená všetky podmienky PZP.

Podmienky PZP sa líšia podľa poisťovní, ale zvyčajne sa týkajú:

 • Času a miesta stretnutia so zverou
 • Druhu zvieraťa
 • Dôkazu o strete so zverou, ako napríklad fotografie poškodenia vozidla a záznamu z miesta nehody
 • Iných podmienok uvedených v poistnej zmluve.

Ak má majiteľ vozidla PZP, mal by sa obrátiť na svoju poisťovňu a nahlásiť stretnutie so zverou. Poisťovňa potom zhodnotí situáciu a poskytne majiteľovi vozidla informácie o tom, ako postupovať ďalej.

Aké sú dôležité tipy pre majiteľov vozidiel?

 • Dobre si preštudujte podmienky svojho PZP týkajúce sa stretu so zverou a uistite sa, že splňujete všetky podmienky.
 • Ak sa stret so zverou stane, urobte si fotky poškodenia vozidla a zaznamenajte si dátum a miesto stretnutia so zverou.
 • Kontaktujte svoju poisťovňu a nahláste stretnutie so zverou. Poisťovňa vám poskytne pokyny o tom, ako postupovať ďalej.
 • V prípade stretnutia so zverou je dôležité zachovať kľud a neohroziť zviera. Nezačínajte ani nepribližujte sa k nemu a nevystupujte z vozidla, ak je to nevyhnutné.
 • Ak sa na ceste vyskytujú označenia upozorňujúce na možnosť stretnutia so zverou, dodržujte pravidlá a buďte opatrní.
 • Ak plánujete jazdu v oblastiach, kde je vysoké riziko stretu so zverou, zvážte možnosť uzavretia poistenia proti nehodám so zverou.

Čo robiť, ak nie ste poistení?

Ak majiteľ vozidla nemá uzatvorené PZP alebo poistenie proti nehodám so zverou, môže sa stretnutie so zverou stať veľkým finančným problémom. V takom prípade by mal majiteľ vozidla nahlásiť stretnutie so zverou polícii a získať potrebné doklady a dôkazy o nehode. Následne by si mal nájsť vhodného mechanika a žiadať o opravu vozidla alebo zvážiť jeho predaj na diely.

Stret so zverou môže byť pre majiteľov vozidiel problémom, ale PZP môže pomôcť pokryť náklady na opravu vozidla alebo liečbu zranených osôb. Dôležité je mať uzatvorené PZP a dobre si preštudovať jeho podmienky týkajúce sa stretu so zverou. V prípade stretu so zverou kontaktujte svoju poisťovňu a nahláste situáciu, dodržujte pravidlá a buďte opatrní na cestách. Ak nie ste poistení, nahláste situáciu polícii a získajte potrebné doklady a dôkazy o nehode.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie články

Najnovšie komentáre

  jún 2023
  Po Ut St Št Pi So Ne
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

  GiottoPress by Enrique Chavez