Bolesť v krížoch môžete vyliečiť viacerými spôsobmi

Nepríjemné pocity v dolnej časti chrbta vedia narobiť viac škody, ako si možno viete zo začiatku predstaviť. Spôsobiť ich môže viacero faktorov a za väčšinu z nich si môžeme sami. Čiže vlastným zavinením. Nepríjemnosti sa nemusia skončiť len v danej oblasti, ale siahať môžu aj do iných partií tela. Najčastejšie sú to stehná resp. nohy ako také. Bolesť v krížoch patrí k jednej z najnepríjemnejších bolestí, pretože vie ovplyvniť každú a jednu aktivitu. Dokonca vás môže paralyzovať nielen na niekoľko hodín, ale aj na niekoľko dní. Povedzme si preto, čo ju spôsobuje, ako sa sediaci panacik s bolavymi krizamiproti nej chrániť, ako ju minimalizovať a ako k nej pristupovať, ak si chceme rýchlo sami urobiť prvú pomoc.

Ako sa prejavuje a čo ju spôsobuje?

Príčiny vzniku bolesti krížov sú rôzne. Spôsobuje ju mnoho faktorov, ktoré si zapríčiňujeme sami. Medzi najčastejšie z nich patrí dvíhanie ťažkých predmetov v zlej pozícii, preceňovanie chladného počasia, nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie atď. Vo väčšine prípadov však za ňu môže zlé držanie tela všeobecne. Mnohokrát si neuvedomujeme, že aj to, ako chodíme a ako sedíme, ovplyvňuje celú našu chrbticu a môže nám to vyvolať bolesť krížov. Preto je nutné svoj postoj kontrolovať prípadne poprosiť niekoho, aby vás na správne držanie tela upozorňoval, pretože skôr či neskôr sa to môže odraziť na vašom dovtedy bezbolestnom živote. Veľkú záťaž pre telo predstavuje aj nadváha. Z vonkajších činiteľov môže za bolesť krížov úraz, choroba, tehotenstvo, porucha svalov, prípadne prirodzené opotrebovanie kĺbov.

Dovolíme si povedať, že bolesť krížov má jednoznačné príznaky. Každý už vie aspoň spontánne určiť, že problémy na spodku chrbta súvisia väčšinou s týmto problémom. Čím ďalej, tým viac sa vek nástupu nepríjemností znižuje. U žien bývajú bolesti krížov častejšie, a to aj v dôsledku mesačnej periódy. Vo všeobecnosti sa problémy môžu začať už u ľudí vo veku okolo 20 rokov, čo úzko súvisí s „moderným“ životným štýlom. S pribúdajúcim vekom sa zvyknú stupňovať, pokiaľ sa už v ich začiatkoch nepodstúpia liečebné a preventívne opatrenia.

Bolesť krížov sa môže prejavovať v rôznych intenzitách. Môže byť slabá, ako keby na ňu niekto jemne tlačil, silnejšia, kedy sa tlak zvyšuje a najsilnejšia, kedy máte pocit, že do vás niekto ako keby bodal nožom. Takýto stav môže bolesť „šľahať“ až do nôh. V horšom prípade môže dôjsť k seknutiu krížov. Vtedy sa akoby zasekli platničky, svaly a kĺby a znemožnili vás celkový pohyb. „Seknutý“ pacient má problém s pohybom, so zmenou polohy, s otočením, s ľahom, so vstaním skrátka so všetkým.

Rozoznajte vašu bolesť krížov

Pokiaľ chcete vedieť, akú zotavovaciu dobu pri vašich nepríjemnostiach potrebujete, je dobré vedieť o aký typ problému ide. Pobolievať vás môže nielen celková krížová oblasť, ale napr. len ľavá alebo pravá časť. Na základe doby liečenia rozoznávame tri druhy tohto problému – akútny, subakútny a chronický. V čom spočívajú základné rozdiely?

Akútna bolesť krížov je nazývaná aj krátkodobá preto, pretože zvykne do 6 týždňov úplne vymiznúť. Väčšinou si takúto dobu liečenia vyžaduje buď poranenie alebo poškodenie tkaniva. Subakútna má dlhšiu zotavovaciu dobu, a to od 6 týždňov po 3 mesiace. Príčinou takéhoto liečenia je najčastejšie natiahnutie svalov. Pri chronickej alebo dlhodobej bolesti krížov je nutné počítať s dlhšími intervalmi, kde môže táto doba dosiahnuť aj 6 mesiacov, ale pokojne môže aj viac. Príčinou môže byť prítomné alebo nedávne ochorenie napr. reuma, infekcie, nádory atď. Nemusíte sa ale hneď ľakať, že každá takáto nepríjemnosť pre vás predstavuje zhubný nádor a rakovinu. Dlhodobé liečenie si môže vyžadovať aj vážnejší úraz.

Liečba boľavých krížov

Mnohých z vás určite zaujíma, čo zaberá na tento typ problému, nakoľko pravidelné návštevy u lekára a ešte aj dlhé čakanie nie je nikomu príjemné. V prvom rade si musíte určiť príčinu. Ak je v tom niečo horšie ako prechladnutie, natiahnutie svalov či slabší úraz, bolesť v krížoch pravdepodobne bez asistencie a posudku lekára neodstránite žiadnym prostriedkom. Prvou pomocou v takýchto situáciách a rovnako aj pri seknutí môže byť ľahnutie na tvrdú podložku a pomalé naťahovanie. Pre niekoho je zas uvoľňujúcejší ľah nabok.

Bolesť v krížoch môžete zahnať a stlmiť aj pomocou rôznych liekov, či už na predpis alebo z neho. Bez predpisu si môžete v lekárni alebo cez internet zakúpiť účinné tabletky, gély, krémy, balzamy, náplasti či zábaly. Tie obsahujú analgetiká (teda látky zmierňujúce nepríjemnú bolesť). Výhodou natierateľných mastí či gélov je aj to, že už len ich masírovanie môže bolesť krížov značne uvoľniť. Pôsobia oveľa rýchlejšie ako tabletky, nakoľko sa na boľavú oblasť aplikujú priamo. infracervena lampa

S liekmi na predpis je to o niečom inom. Sú oveľa silnejšie a mnoho z nich funguje na báze uvoľnenia svalov, čo určite nie je vhodné pre každého človeka. No k uvoľneniu nepríjemností dôjde do niekoľkých minút.

Pozor na prikladanie tepla

Ak ste už bolesť alebo seknutie krížov zažili, určite ste si vypočuli množstvo rád od skúsených neodborných poradcov. Mnohí z nich určite radili, aby ste si miesto zachovali v teple alebo naňho priamo teplo nejakým spôsobom aplikovali. Či už hrejivými náplasťami, ultrafialovou lampou, horúcou sprchou atď. V jednej veci sú tieto tvrdenia pravdivé. Boľavé kríže neslobodno nechávať napospas chladnému vzduchu a preto by mali byť v teple. V niektorých prípadoch však intenzívne priame teplo môže viac uškodiť. Určite sa vyhnite hrejivým náplastiam, masážam či inému zdroju priameho tepla, ak máte zápal alebo inú prebiehajúcu chorobu.

V každom prípade ale bolesť v krížoch nepodceňujte, hlavne ak vo vás pretrváva už niekoľko dní a nedochádza k jej zlepšeniu. Neliečenie totiž môže ovplyvniť váš celkový pohyb a spôsobiť stvrdnutie chrupaviek a iných väzív v okolí tohto problematického miesta. Ak máte záujem sa o tejto problematike dočítať niečo viac, odporúčame zahraničný článok na https://www.nhs.uk/Conditions/Back-pain/.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najnovšie články

Najnovšie komentáre

  september 2018
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « feb    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

  GiottoPress by Enrique Chavez