Vysoký tlak je potrebné liečiť, ináč vám skomplikuje život

Hypertenzia (arteriálna alebo artériová) patrí k srdcovocievnym problémom, ktoré postihujú hlavne starších ľudí. V dnešnej nezdravej a nevyváženej dobe sa čoraz častejšie objavuje aj u mladých ročníkov.fonendoskop Vysoký tlak dokáže ovplyvniť celé naše fungovanie a veľakrát už nemôžete robiť, jesť a piť to, čo sme kedysi zbožňovali. Pokiaľ nie je príčina genetického charakteru, väčšinou si za jej prítomnosť môžeme sami. Ako? To sa dozviete nižšie.

Popis a prejavy problému

Vysoký tlak značí, že vaše srdce a cievy nefungujú tak, ako majú. Konkrétne dochádza k tomu, že cievy sa zúžia, tým stratia pružnosť, čo si samozrejme odnáša srdce, ktoré musí pracovať viac. To má za následok zvýšenie tlaku, ktoré môžete pozorovať kedykoľvek počas dňa, aj náhodným meraním tlakomeru. Teda srdcová námaha je zvýšená aj bez toho, aby ste vyvíjali nejaké úsilie, športovali, upratovali atď.

Príznaky naznačujúce problém vysokého tlaku sú rôzne. U niekoho sa vyskytujú všetky, u iného zas len niektoré z nich. Niektorí dokonca nepociťujú nič, hlavne v začiatočnom štádiu, kedy môže odchýlku odhaliť len lekár napr. na bežnej preventívnej prehliadke. O aké symptómy teda ide?

S vysokým krvným tlakom sa spájajú bolesti hlavy, závraty, búšenie srdca, bolesť na hrudi, nadmerné potenie, zvýšená únava, rýchle vyčerpanie aj pri obyčajnej chôdzi, dýchavičnosť, nespavosť. Objaviť sa môže aj hučanie v ušiach či krvácanie z nosa. Problém s vysokým tlakom si u iných môžete všimnúť aj vďaka tomu, že majú mnohokrát napuchnuté členky či tvár a niekedy môžu byť bez príčiny podráždení. Pacientov s touto diagnózou trápia aj poruchy zraku, brnenie alebo znecitlivenie prstov. Ak ste si niektoré z týchto príznakov na sebe všimli, určite nenechávajte veci na náhodu. Včasná diagnostika a liečba vám môže doslova zachrániť život. Dôsledky neliečeného vysokého tlaku sú skutočne desivé.

Príčiny vzniku vysokého tlaku

Svoj zdravotný stav ovplyvňujeme viac menej sami, pokiaľ teda nejde o genetickú poruchu alebo informáciu. Vysoký tlak si môžeme privodiť napríklad aj takýmito činnosťami ako: nezdravo vyvážená strava chudobná na vitamíny a vlákninu, konzumácia príliš mastných, slaných, sladkých, údených a vyprážaných jedál, pitie alkoholu a kofeínových nápojov, fajčenie, málo športovej aktivity, sedavé zamestnanie resp. celkový štýl života atď. Mnohokrát sa hypertenzia vyskytuje u pacientov s nadváhou alebo vysokým cholesterolom. Spôsobiť ho môže aj veľa stresu alebo málo bielkovín v tele.

Lieky na vysoký tlak

Ak ste si tento problém odhalili, prípadne vám ho odhalil lekár, máte dve možnosti liečby. Buď sa dáte liečiť odborne, to znamená pod dozorom vášho doktora, alebo si liečenie naordinujete sami. Lieky bez predpisu však určite nemajú také zloženie, akoby mali tie na predpis, nakoľko ide väčšinou o doplnky stravy, ktoré podporujú správne fungovanie srdca a ciev. Natrafiť však môžete napríklad na kvapky, spreje či sirupy, ktoré by skutočne mali pri pravidelnej aplikácii váš stav zlepšiť. Dokonca niektoré dokážu behom niekoľkých sekúnd znížiť nečakane vyskočený vysoký tlak. Rôzne liečivá si môžete zakúpiť nielen v klasickej predajni, akou je lekáreň, ale špeciálne produkty môžete nájsť aj na internete. Práve tie vám niekedy môžu pomôcť oveľa viac, ako výživové doplnky z lekárne. Určite ale nehovoríme, že si máte kupovať lieky na zníženie tlaku od buka do buka. Nepúšťajte sa do ničoho, čo niekto predtým nevyskúšal. Orientujte sa na základe recenzií a dobrých, v horšom prípade zlých skúseností reálnych používateľov.

Možno lieky na vysoký tlak na predpis zavrhujete preto, že obsahujú rôzne umelo vytvorené chemické látky. Keby mali na človeka škodlivý dopad, ako mnohá tvrdia, určite by ich pacientom nepodávali. Každý liek, tabletky, sirupy a iné prípravky na predpis aj bez neho musia prejsť odbornou kontrolou. Ak sa niečo vymyká normám, určite by ho nepustili do obehu. Alternatívne možnosti ale zahŕňajú prírodné lieky, ktoré taktiež dokážu váš vysoký tlak znížiť. No aj pri nich je veľmi dôležité rešpektovať dávkovanie.srdce

Ako sa udržiavať bez liekov?

Znížiť vysoký tlak si môžete aj bez liekov. Ako? Tak, že sa vzdáte všetkého pre vaše srdce a cievy škodlivého, čo sme uviedli už aj v príčinách. Teda úplne by ste mali zabudnúť na existenciu údených, vyprážaných a mastných jedál. Rovnako sa naučte prestať soliť alebo dosáľať len v minimálnom množstve. Obmedzte konzumáciu cukru a klasické dochucovadlá nahraďte prírodnými riešeniami napr. medom alebo stéviou. Taktiež len obmedzene!

Zníženie vysokého tlaku docielite aj tak, že vylúčite nápoje ako káva, čierny čaj či iné kofeínové bomby či už sladené alebo nesladené. Prospešným pre vás bude aj vzdanie sa fajčenia, ktoré neškodí len vašim pľúcam, ale aj cievam a srdcu. Do stravy zakomponujte viac vitamínov a vlákniny, napr. v podobe čerstvého ovocia a zeleniny. Ideálne sú cvikla, uhorky, cibuľa, cesnak, zeler, jablká, banány atď. No medzi vhodné jedlá zaraďujeme aj ryby, jogurty, pravú čokoládu (nie mliečnu) atď.

Doprajte si dostatok pohybu. Nie však tak, aby ste na konci nezvládali povedať ani jedno slovo. Tým, že budete chodiť alebo robiť srdcové cvičenia, podporujete činnosť srdca a tým pádom si postupne môžete znížiť váš zvýšený tlak. Čo najviac sa vyhýbajte stresu a pokiaľ máte nadváhu, pokúste sa schudnúť.

Niekoľko tipov na udržiavanie svojho zdravia nájdete aj v tomto príspevku.

Dôsledky neliečeného vysokého tlaku

Ak vám lekár diagnostikoval hypertenziu alebo ste si na sebe všimli niektoré vyššie uvedené príznaky, liečbu určite neodkladajte a nepodceňujte. Stav sa totiž nezvykne spontánne zlepšovať, len zhoršovať, ak teda pre jeho zlepšenie nič nerobíte. Neliečený vysoký tlak vedie ku kôrnateniu, upchatiu ba až pretrhnutiu ciev. To môže spôsobiť srdcový infarkt, mozgovú príhodu, mŕtvicu, zlyhanie orgánov (najčastejšie obličiek a očí), odumretie a amputáciu končatín, ba až smrť. S vysokým tlakom sa spájajú aj také diagnózy ako demencia alebo Alzheimerova choroba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najnovšie články

Najnovšie komentáre

  september 2018
  Po Ut St Št Pi So Ne
  « feb    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

  GiottoPress by Enrique Chavez